Opinion
REPLIK: SSU leder klimatkampen

REPLIK. SSU tar ett helhetsgrepp kring klimatomställningen och låter politiken inta styrposition. Det skriver Isak Öhrlund, ledamot i SSU:s förbundsstyrelse, i ett svar till Elsa Alm.
S -debattören och SSU:aren Elsa Alm skriver i Frihet (2019-11-21) att SSU har landat fel i miljöpolitiken. Det är bra att vi i SSU har en vital politisk debatt om en av våra viktigaste framtidsfrågor. Själv tycker jag att vi har landat rätt.
SSU:s förbundskongress beslutade att driva en miljö- och klimatpolitik som på allvar har ambitionen att ställa om hela vårt samhälle och lämna dess fossilberoende. FN:s klimatpanel IPCC:s senaste rapport gör gällande att vi måste ställa om vårt samhälle inom 10 år för att klara klimatutmaningen. För SSU, verklighetssynens ungdomsförbund, kan inget annat än den mest ambitiösa miljö- och klimatpolitiken vara tillräcklig.
Det gamla sossiga uttrycket ”Alla ska med” har stor betydelse i den resa vi behöver göra för en hållbar framtid. Under förbundskongressen var det många medlemmar som engagerat debatterade miljö- och klimatområdet, det är bra och viktigt. Förbundskongressen landade i att driva en radikal miljö- och klimatpolitik som ställer krav på våra beslutsfattande politiker. Det gjorde att SSU i dagsläget har den mest offensiva miljö- och klimatpolitiken.
Det finns en oro att vi inte kan få med oss boende på lands- och glesbygd i den miljö- och klimatpolitik som vi nu föreslår, till följd av en ambition om att fasa ut fossila bränslen. Men det är fel. Jag är uppvuxen på den småländska landsbygden och vet hur viktig bilen är för att kunna transportera sig. Det betyder dock inte att landsbygden ska fastna i ett fossilberoende. Vår politik förbjuder inte bilen som transportmedel, tvärtom. De som är i behov av en bil på landsbygden ska ha möjlighet att bruka en fossilfri sådan, och där kollektivtrafik är eller kan bli ett bättre alternativ så ska den byggas ut och göras avgiftsfri. SSU:s politik skapar förutsättningar för en hållbar omställning i hela Sverige.
"Den del av befolkningen som drabbas hårdast, arbetarklassen, ska också kompenseras mest."
En central del i omställningen är elektrifiering, vilket ställer högre krav på elproduktion och -distribution. Den lokala elbristen beror inte på för låg elproduktion (Sverige är en nettoexportör av el) utan främst på effektbrist. Att i detta läge hålla kvar vid föråldrad kärnkraft är inte lösningen. SSU vill se satsningar på att bygga ut elnätet för att klara högre effekt, ställa om till helt förnyelsebar elproduktion till år 2040 och införa nationella mål om energieffektiviseringar. På så sätt klarar vi att ställa om energisektorn, inte genom att krampaktigt hålla kvar vid en teknik som inte ens marknaden vill ha.
SSU tar ett helhetsgrepp kring klimatomställningen och låter politiken inta styrposition istället för marknaden. Vi är tydliga mot företagen – efter år 2030 får de inte använda sig av fossila bränslen i produktionen. Vill de fortsätta sälja bilar i eller starta och landa flygplan i Sverige? Då måste de drivas på förnyelsebara bränslen. Vill de sälja produkter i Sverige? Då måste de vara återvinnings- eller återbrukbara. För att klara detta vill SSU investera 100 miljarder per år under 10 år i en grön investeringsfond som ska användas till forskning och utveckling, offentliga investeringar och skapa förutsättningar för nettonollutsläpp till år 2030.
SSU driver numer en radikal socialdemokratisk miljö- och klimatpolitik som signalerar till företagen att omställningen måste ske innan 2030, inte en liberal politik som ställer kraven på individen. Den del av befolkningen som drabbas hårdast, arbetarklassen, ska också kompenseras mest. SSU:s politik ligger i fas med vad som krävs enligt forskningen. Det är inte att hoppa på ett populistiskt så kallat Gretatåg. Nej, det är att våga se verkligheten och anta utmaningen, vilket Sveriges mest inflytelserika ungdomsförbund måste göra.
Du kanske också gillar
-
SSU har landat fel i miljöpolitiken
Elsa Alm
-
Jordens resurser tillhör inte dem som förtjänat det bäst
Hanna Gustafsson
-
”Annars hade SD fått makten”
Oscar Karlsson